Cache

Cache (Pamięć podręczna) – Pamięć w której są przechowywane często wykorzystywane danych, w taki sposób żeby dostęp do nich był jak najszybszy.

Działania cache w przypadku stron internetowych wygląda tak:

Użytkownik otwiera stronę internetową, zawartość której generowana dynamicznie (np. z bazy danych). W tym momencie treść strony zapisuje się w pamięć podręczną (cache).

Gdy inny użytkownik otwiera tę samą stronę serwer, zamiast ponownie generować ją z bazy, odpala kopię znajdującą się w cache, dzięki temu oszczędzają się zasoby serwera oraz czas oczekiwania.

Dodatkowo istnieje cache przeglądarki. Każda zakładka strony internetowej ma wspólne elementy graficzne (zdjęcia, czcionki, styli). Że by te wszystkie dane każdy raz nie pobierać z serwera, przeglądarka zapisuje te dane do pamięci podręcznej na Państwa komputerze. Następnie gdy użytkownik ponownie odpala stronę, wszystkie już zapisane dane pobierają się z pamięci podręcznej a nie serwera i strona wczytuję się szybciej.

Po określonym przez dewelopera czasie stare dane z cache usuwają się automatycznie.

Opuścić pamięć cache dla konkretnej strony w przeglądarce można za pomocą kombinacji klawisz.

Po wejściu do zakładki trzeba wcisnąć:

  • Windows: Ctrl + F5
  • Mac: Cmd + Shift + R

Formularz Kontaktowy

Administratorem danych osobowych jest FUNDACJA ROZWOJU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI ‚TWÓJ STARTUP’ z siedzibą pod adresem ul. Żurawia 6/12, lok. 766, 00-503 Warszawa. W związku z realizowaną przez Maksyma Harbara zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa o nazwie GarMax. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z polityką prywatności.